Halloween

Napsal/a Korespondenti     Rubrika: Nebelvír, Ze života studenta

Každým rokem se děti právě tento den převlečou do různých strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu a koledují o sladkosti, vyřezávají dýně. Myslím si, že to zná snad každý. Jak tento svátek ale vznikl? Jak se Halloween slavil kdysi? Vypadalo to tenkrát stejně, jako v této dnešní době? Rozhodla jsem se zapátrat v knihách a zkusit na to přijít.

Halloween v dnešní podobě známe všichni. Přitom tento svátek patří k těm nejstarším na světě. V dávných dobách se ale tento svátek slavil úplně jinak a měl i trochu jiný význam než nyní. Tento svátek symbolizoval rozloučení se s létem, kdy lidé zapalovali ohně, aby posvítili na cestu mrtvým a spolu s nimi potom vesele celou noc slavili. Říká se totiž, že v tento den jsou světy živých a mrtvých propojeny více, než kdykoliv jindy v roce a proto byl tento den (noc) pro hodně lidí magický. Zároveň se ale s příchodem tohoto dne začali připravovat na období zimy a temnoty, kdy budou mít hlad.

Už tenkrát se ale lidé oblékali do kostýmů, protože si mysleli, že se tímto ochrání před zlými duchy a tato tradice (oblékání do kostýmů) zůstala zachována. Vydlabávali řepy a vyřezávali do nich strašidelné obličeje, aby ze svého domu vyhnali duše zemřelých. Tento svátek vznikl ve Skotsku a v Irsku, někdy kolem pátého století mudlovského letopočtu. K Halloweenu se váže i legenda o krutém Jackovi, kterého nechtěli vzít ani do pekla, proto pak musel bloudit po světě a hledat svého společníka. Díky němu se občas vyřezaným dýním říká Jackova lucerna.

Svátek Halloween se slaví u nás v Británii, v Americe, na Novém Zélandu, v Austrálii a v dalších několika anglicky mluvích zemích. Zpočátku jsem si myslela, že se Halloween slaví po celém světě, ale očividně tomu tak není. Postupem času přešel svátek Halloween až do podoby, do které ho známe teď. Lidé si zdobí své domy různými svíčkami, lebkami, různými strašidelnými čarodějnicemi a v neposlední řadě také kostry a děti při pohledu na ně slibují, že už nebudou nikdy zlobit (otázkou ale je, kolik z nich to doopravdy dodrží). Pro tento svátek jsou typické barvy černá a oranžová.

Na Halloween se již tradičně vyřezávají dýně, ale jen málokdoví, že tenkrát v dávných dobách žádné dýně nevyřezávali. Místo dýní dlabali a vyřezávali obličeje do tuřínů, brambor či do červené řepy a do nich pak položili nějakou svíčku nebo uhlíky. Lidé si je stavěli na verandy, stejně jako my v letošní době. Osobně si neumím představit, že bych místo dýně vyřezávala červenou řepu, bramboru nebo tuřín.

Na závěr jsem se ještě rozhodla, že zkusím zjistit, kde se vlastně název Halloween vzal a odkud pochází.

Po dlouhém pátrání v knihách jsem se nakonec dočetla, že název Halloween vznikl ze slova AllHalloweseve – tedy předvečer všech svatých. Tento svátek někde ale lidé nazývají i All Saint’s eve. V dávných dobách ale tento svátek nazývali Samhain , který znamená obnovy nového roku.

Halloween už má dlouholetou tradici a řekla bych, že se neustále tento svátek, který se slaví 31. října, dál a dál rozvíjí. Jak bude vypadat Halloween za několik desítek let? Bude se slavit stejně, jak ho známe my v dnešní době? Toť otázka.

Terry Aireyová, 1. ročník

Tagy: , , ,

Komentáře jsou uzavřeny.

\par