Slůvko vánoční

Napsal/a Blogfar O'Dian     Rubrika: Ve školní lavici, Zeleným inkoustem, Zmijozel

Jako každý rok touhle dobou, i letos dorazily Vánoce. Nejen do Bradavic, ale do celého světa. Vánoce se slaví snad v každé zemi, ale všude jinak. Tento článek bude tak trochu míchaninou, míchaninou faktů a mých vlastních poznámek a zamyšlení. Krátce se zamyslím například nad smyslem Vánoc, jeho symboly a nad jejich jaksi „správným“ prožitím.

Začátkem by bylo ještě asi vhodné poznamenat, že ačkoliv většina z nás považuje Vánoce za svátek křesťanský, nemusí tomu tak zrovna být. Oslavy v době Vánoc pořádaly už například starogermánské národy, jejich svátky byly většinou nazývány Yule. Tento název se poměrně zachoval a v některých, obzvláště severních, zemích Evropy je toto slovo synonymem pro slovo Vánoce.

Vánoce, ať už ty křesťanské nebo severské, spojuje jistě mnoho znaků a způsobů prožití. Zejména mám na mysli sjednocení a setkání. V období Vánoc, ať už pořádáte mohutnou hostinu nebo klasickou vánoční večeři, se většinou schází celá rodina a komunita. Lidé se ohlížejí za uplynulým rokem, který už mílovými kroky míří ke svému konci a přemýšlí o tom, co jim přinese rok následující.

Vánoční svátky by měly probíhat v klidu a pohodě. Není těžké se do této pohody naladit, všude kolem voní skořice, purpura, mlsáme ještě teplé cukroví od skřítků, pijeme čaj, kakao, horký máslový ležák,.. To vše k Vánocům patří a dodává jim tu pravou atmosféru. Bohužel se ale najdou i lidé, kteří Vánoce rádi nemají a svými skutky, které by se někdy dokonce daly označit za ohavné, kazí ostatním vánoční rozjímání. O takové lidi by se dle mého mínění měla postarat profesorka Kingová společně se svým mečem. Doufám, že vy se během letošních Vánoc nikam neženete a nikam se nehoníte. Je to vaše výsostné období klidu, kdy, alespoň podle mého názoru, by i škola měla jít stranou.

Stromek je symbolem Vánoc již od přibližně 19. století. Za celou tu dlouhou dobu si prošel mnoha změnami, včetně orientace (ano, původně se věšel nad stůl špičkou dolů). Dnes bývá stromek postaven špičkou nahoru, většinou to bývá jedlička nebo smrček a je různě ozdoben. V Bradavicích se tradičně koná mezikolejní soutěž, kdy každá kolej si zdobí svůj vlastní stromek a pečlivě zvolená porota pak vybírá ten (dle jejího) nejkrásnější a nejoriginálnější.

Posledním klasickým znakem jsou dárky, které k dnešním moderním Vánocům již neodmyslitelně patří. Jsou velké i malé, křehké i odolné a mají všemožné tvary a barvy. Každého potěší něco jiného a to je na tom to krásné. Nejde ale jen o to dárky dostávat, měli bychom je také rozdávat. V tom je ona kouzelná symbolika Vánoc – obdarovat své blízké a sám být obdarován. A co vy? Vzpomněli jste si letos na své nejbližší?

Tagy: , , , , , , , , ,

Komentáře jsou uzavřeny.

\par